+ Free Shipping
Availability: 100 in stock
SKU: PU5515 Category: Brand:
Descriptions
2. Prevents oil Coating
3. 9H High Surface Hardness
– The high hardness can effectively protect the screen from scratches and external shocks.
4. Exquisite workmanship.
5. Good adhesion.
6. The product is eco-friendly.
7. It is product that can protect LCD of digital camera well from external impact or dust scar.
8. It can always have preservation status such as new product even if use.
Use Method
1. LCD panel and surrounding to be attached clearly digital camera with clean cloth.
2. Confirm position of part that wish to attach taking out LCD Panel Guard.
3. Attach on sticking part after remove thin splice vinyl of LCD Panel Guard backside.
Package List
1. Screen Protector x 1
2. Cleaning Cloth x 1
3. Alcohol Pad x 1
4. Dust-absorber x 1
5. Paper Card Bag x 1
Cautions
1. As this is a glass product, please note that the edges of the glass are very vulnerable areas.
3. Using excessive force who installing or removing the screen protector may damage the product.
Specification:
General
Compatible with
Panasonic: LUMIX LX100 (DMC-LX100)
FUJIFILM: X-E3, X-T20, X-T10, X-A2, X30, X-A1, X-M1
Material Tempered Glass
Weight 4g
Package Include
Package Contents Screen Protector x 1
Cleaning cloth x 1
Dust-absorber x 1
Alcohol Pad x 1
Paper Card Bag x 1
Package Weight
One Package Weight 0.05kgs / 0.11lb
One Package Size 12.5cm * 10.5cm * 1.5cm / 4.92inch * 4.13inch * 0.59inch
Qty per Carton 200
Carton Weight 6.50kgs / 14.33lb
Carton Size 47cm * 32cm * 32cm / 18.5inch * 12.6inch * 12.6inch
Loading Container 20GP: 554 cartons * 200 pcs = 110800 pcs
40HQ: 1286 cartons * 200 pcs = 257200 pcs
Weight 0.049 lbs
Dimensions 12 × 10 × 1 in