+ Free Shipping
Availability: 100 in stock
SKU: PU5510 Category: Brand:
Descriptions
2. Prevents oil Coating
3. 9H High Surface Hardness
– The high hardness can effectively protect the screen from scratches and external shocks.
4. Exquisite workmanship.
5. Nice adhesion.
6. The product is eco-friendly.
7. It is product that can protect LCD of digital camera from external impact or dust scar.
8. It can always have preservation status such as new product even if use.
Use Method
1. LCD panel and surrounding to be attached clearly digital camera with clean cloth.
2. Confirm position of part that wish to attach taking out LCD Panel Guard.
3. Attach on sticking part after remove thin splice vinyl of LCD Panel Guard backside.
Cautions
3. Using excessive force who installing or removing the screen protector may damage the product.
Package List
1. Screen Protector x 1
2. Cleaning Cloth x 1
3. Alcohol Pad x 1
4. Dust-absorber x 1
5. Paper Card Bag x 1
Specification:
General
Compatible with
Material Tempered Glass
Thickness 0.3mm
Package Include
Package Contents Screen Protector x 1
Cleaning cloth x 1
Dust-absorber x 1
Alcohol Pad x 1
Paper Card Bag x 1
Package Weight
One Package Weight 0.03kgs / 0.06lb
One Package Size 13.3cm * 8.7cm * 1.2cm / 5.24inch * 3.43inch * 0.47inch
Qty per Carton 200
Carton Weight 6.50kgs / 14.33lb
Carton Size 48cm * 32cm * 32cm / 18.9inch * 12.6inch * 12.6inch
Loading Container 20GP: 542 cartons * 200 pcs = 108400 pcs
40HQ: 1259 cartons * 200 pcs = 251800 pcs
Weight 0.025 lbs
Dimensions 13 × 8 × 1 in